НБА 2021/22

Почна НБА сезоната: Адетокунбо и Кари го одбележаа стартот

Ноќеска започна новата сезона во најдобрата кошаркарска лига на светот, а во двата одлични воведни натпревари Милвоки Бакс и Голден Стејт Вориорс забележаа победи.

На крилјата на Јанис Адетокунбо бранителот на титулата Милвоки со 127:104 беше подобар од ѕвездите на Бруклин Нетс, кои немаа одговор за расположените домаќини.

Бакс беа подобар тим од самиот почеток и веќе во првата чртвртина имаа 18 поени предност. Со неколку добри серии Милвоки сепак успеа да ја одржи двоцифрената предност до последната четвртина и потоа лесно забележа триумф.

Одличниот Адетокунбо постигна одличен учинок од 32 поена, 14 скока и 7 асистенции ноќта на отворањето на новата сезона. Пред почетокот на натпреварот, одличниот грчки кошаркар го доби шампионскиот прстен за минатата сезона.

Пет Конотон го следеше со 20 поени, колку што запиша и Крис Мидлтон. Во спротивниот табор, Кевин Дјурент постигна 32 поена и 11 скока.

Изненадувачки лесно, Голден Стејт Вориорс славеше на гостувањето кај Лос Анџелес Лејкерс со резултат 121:114 благодарение на одличната игра на Стеф Кари.

Лејкерс имаа предност во поголемиот дел од натпреварот, но таа се стопи пред почетокот на последната четвртина. Гостите одиграа одлично, стигнаа до предност од 12 поени во финишот (103:115) по што дуелот беше решен.

Одличниот Кари постигна трипл-дабл првата вечер во НБА лигата, постигнувајќи 21 поен со по 10 скокови и асистенции.

За Лејкерс не беше доволно што Леброн Џејмс (34 поени) и Ентони Дејвис (33) постигнаа комбинирани 67 поени.