Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Додека повеќето луѓе ја поврзуваат археологијата со праисториски остатоци и вредни артефакти, група научници го започна првиот археолошки проект на Меѓународната вселенска станица.

Станува збор за прв проект од ваков вид во вселената, а целта е да се открие како луѓето го адаптираат нивното однесување. Досега на Станицата најдолг престој има астронаутката Кристина Коч на НАСА. Во вселената има минато 328 дена и на Земјата се врати минатата година.

„Сакаме да се обидеме да разбереме како луѓето се однесуваат кон предметите и своето опкружување кога живеат во вселената, како го адаптираат своето однесување на целосно поинакво опкружување“, изјави професор Џастин Волш од Универзитетот Чепмен во Калифорнија.

Проектот почна оваа недела, истражувањето ќе биде вршено секојдневно со фотографирање во период од 60 дена и ќе покажува како се користат различни простори.

Експериментот ќе трае два месеци, а тимот ќе изолира повеќе простори од еден метар за потребите на истражувањето.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Вести

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Read more

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Read more

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Read more

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе