Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Б.С.Б.
/ 17.01.2021 / 12:05

Почна судењето на најмоќната мафија во Италија, со 900 сведоци кои ќе сведочат против 350 припадници и соработници на кланот Ндрангета, мафијашка криминална организација од југот на земјата. Меѓу обвинетите има и политичари и функционери.

Кланот има монопол на увоз на кокаин во Европа. Медиумите пренесуваат дека ова е најголемото судење на италијанска мафија во последните 30 години. Судењето се одвива во судница со капацитет за 1.000 присутни во градот Ламеција Терме во областа Калабрија. Поради коронавирусот, повеќето од обвинетите ќе го следат судењето преку видеолинк, а присутните во судницата ќе носат маски.

Во процесот има 58 заштитени сведоци, припадници на кланот, кои соработуваат со полицијата.

Ндрангета од 50-тите години на минатиот век се прошири на северот на земјата и по светот, а на почетокот на 21 век стана најмоќна организација од тој тип.

Судењето го води најпознатиот италијански обвинител за борба против мафијата Никола Гратери, кој три децении живее под полициска заштита. Од сведоците се очекува да ги разоткријат криминалните активности на највлијателното семејство на кланот и да го прекршат кодексот на молчење.

Кланот е обвинет за притисок на политичари, перење пари преку недвижнини, шверц на дрога, поседување приватни воени сили и друго. Повеќето од обвинетите, меѓу кои и поранешен сенатор,  шеф на полиција, бизнисмени и функционери, се уапсени во текот на меѓународни рации во 2019 година во Италија, Швајцарија, Бугарија и Германија, поради трговија со дрога, лихварство, злоупотреба на положба, убиства, перење пари, обид за убиство и друго.

реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Свет

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Read more

Шестмина загинати во сообраќајна несреќа во Полска со украински автобус

Read more

Рајан: Некои мислат дека најлошото помина, но тоа не е точно

Read more

Захарова: Европа го избра политичкото сплеткарење со вакцините место здравјето на луѓето

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Читај повеќе

Корона кризата дополнително ја влоши положбата на самохраните родители во државава

Читај повеќе

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Читај повеќе

Пристигнува прва пратка вакцини од рускиот производител Sputnik V

Читај повеќе

Мицкоски до власта: Единствен начин да се спасите од мене е да не се разбудам утре

Читај повеќе

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Читај повеќе

Нови 722 случаи со COVID-19

Читај повеќе

Деновиве постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Читај повеќе

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Читај повеќе