Почна тестирањето на мотоциклот кој треба да биде најбрз на свет

Британската компанија White Motorcycle Concepts започна со тестирање на својот мотоцикл со радикален дизајн кој се очекува да го собори рекордот за максимална брзина.

Станува збор за мотоциклот WMC250EV кој се карактеризира со радикален дизајн задолжен за драстично намалување на коефициентот на отпорност на воздух. По неколкумесечен развој, концептот сега е во тест фаза на асфалтот. Директорот на компанијата и главен мотоциклист, Роберт Вајт, потврди дека се извршени некои од првите тестови.

Кога станува збор за дизајнот, мотоциклот напред има централна празнина што овозможува да поминува воздух, а таков дизајн никогаш не бил виден во светот на мотоциклите. Покрај оваа промена на дизајнот, тимот кој го развива мотоциклот се одлучи за целосно електричен погон.

Целта е да се собори светскиот рекорд од 402 километри на час, а тимот моментално тестира прототип на јаглерод.

Сепак, развојот е сѐ уште во тек, па љубителите на брзината треба да знаат дека мотоциклот во моментов не е особено брз, бидејќи главната цел на првите тестови е да се соберат податоци во реални услови. Прототипот се напојува со 60V систем кој испорачува само 100 kW енергија.

„Избравме одмерен и контролиран пристап кон нашата програма за тестирање за да се осигураме дека ниту еден камен не останува непревртен. Со оглед на досегашното собирање податоци, мојата самодоверба постојано расте“, вели Вајт.

Remote video URL

Конечната верзија на мотоциклот ќе има 800V систем кој треба да произведе доволно енергија за да го собори рекордот во брзина. Тестирањето ќе продолжи до крајот на оваа година, а обид за соборување на рекордот е планирано за следното лето и тоа во Боливија.

Покрај соборувањето рекорди, компанијата работи со индустриски партнери за да ги користи нивните патентирани технологии за мотоцкликлите кои од идните генерации.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе