Почна традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2021“

Во трговскиот центар „Капитол мол“ во Скопје по осми пат започна традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2021“, која ќе биде отворена до први март. Покрај музејска постановка со автентични амајлии од повеќе држави, има и едукативни панели, продажна галерија со ракотворби и промоција на четири илустрирани читанки за деца за обичајот „Мартинки“ на македонски, англиски, албански и туриски јазик, како и две боенки за деца на македонски и на англиски јазик.

– Печатените изданија за деца коишто ќе ги промовираме на традиционалната манифестација посветена на обичајот „Мартинки“ се поддржани од Европската комисија и Советот на Европа, во рамки на „Приказните за европското културно наследство 2020“ каде проектот за „Денот на Баба Марта“ на „ХАЕМУС“ беше избран меѓу десетте најдобри европски приказни, како исклучителен пример преку којшто се визуелизира и интерпретира културното наследство, вели Василка Димитровска, директор на „ХАЕМУС“.

Традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2021“ се организира со поддршка од „Капитол мол“, Град Скопје и приватни донатори, под мотото на УНЕСКО за Отворени образовни ресурси. Манифестацијата ќе биде реализирана во мал обем и со соодветен протокол, запазувајќи ги препорачаните мерки за заштита во време на пандемија од COVID-19.

Организатор на настанот е Центарот за научно истражување и промоција на културата „ХАЕМУС“, а манифестацијата претставува дел од активностите поврзани со традиционалниот украс мартинките, како нематеријално светско културно наследство впишано на репрезентативната листа на УНЕСКО.

Ако сакате спремни да ја дочекате Баба Марта, можете да си набавите мартинка од ХАЕМУС за време на нашиот настан во...

Posted by HAEMUS on Thursday, February 25, 2021
Тагови
реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Култура

Објавени два тома од Душан Стојковиќ за современата македонска книжевност

Read more

Заев: Родната куќа на Конески во Небрегово е прогласена за спомен дом, како значаен споменик на културата

Read more

Античкиот Аударист на Кавадарци може да му носи приход од милион евра

Read more

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Read more
 

Вести

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Читај повеќе

Гостиварец присилно ја омажил 19-годишната ќерка во Шуто Оризари каде била силувана

Читај повеќе

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Читај повеќе

Филипче: Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Читај повеќе

Заев: Околу 750 вработени според Рамковен се веќе распоредени

Читај повеќе

Регистрирани 603 нови случаи на COVID-19, 39 починати

Читај повеќе

Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Читај повеќе

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Читај повеќе

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Читај повеќе