Почнаа есенските дождови – како да спречите замаглување на прозорците во автомобилот?

Есенскиот дождлив период со себе носи пониски температури, а тоа значи и значително различни услови за возење по долгите и сончеви летни денови.

Со високиот процент на влажност во воздухот почнуваат и проблемите со замаглени прозорци во автомобилот.

Со вас споделуваме неколку корисни совети за тоа како лесно да го решите овој проблем.

1. Измијте ги стаклата од внатрешната страна

Борбата против замаглените прозорци треба да започне со правилно чистење на стаклото од внатрешната страна. Често го забораваме ова при перењето на автомобилот и тоа е грешка. Масните наслаги што се собираат на површината на стаклото го забавуваат испарувањето. Добро исчистените прозорци одвнатре можат да дадат изненадувачки добри резултати, особено ако во автомобилот често се пуши.

Најдобри резултати се постигнуваат со најобично средство за чистење стакло, истото што го користите за прозорците дома (по можност да е безбојно и да содржи алкохол)

2. Заменете го филтерот за воздух

Ако прозорците продолжат да се замаглуваат и по чистењето на стаклата, препорачуваме да го проверите филтерот за воздух. Нечистотиите и остатоците од лисја што се насобираат таму ја задржуваат влагата при дождливо време, која се претвора во водена пареа што се „лепи“ на површината на стаклото кога ќе се активира струењето на воздух. Во повеќето автомобили заменувањето на овој филтер е лесно. Инструкциите за замена обично се наоѓаат во кутијата на новиот филтер што ќе го купите.

3. Ослободете се од влагата внатре во автомобилот

Во дождливите денови внесуваме одредени количини вода на чевлите и облеката кога влегуваме во автомобилот. Патосниците апсорбираат влага, затоа се препорачува да зиберете гумени за во есен и зима. Ако го користите автомобилот за кратки релации кога нема време внатрешноста доволно да се загрее, насобраната вода нема да испари.

Исто така, се препорачува по долго патување, темелно да го проветрите автомобилот со отворање на сите врати 2 до 3 минути. Следниот чекор треба да биде темелно чистење на внатрешноста на возилото.

4. Користете го клима-уредот

Ако имате климатизер во вашиот автомобил (а повеќето современи автомобили го имаат), користете го дури и ако е вклучено греењето. Кај повеќето возила, по околу десет секунди работа на клима-уредот пареата исчезнува од прозорецот. Системот брзо го отстранува вишокот на влага и ги „одмаглува“ прозорците. Исто така, вклучувањето на климатизерот во зима го штити компресорот од абење и скапи дефекти.

Како вие го решавате проблемот со замаглени прозорци во автомобилот?

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе