Почнете го денот како што треба: Пет брзи и здрави идеи за појадок

Добро ни е познато дека појадокот е најважен оброк во денот.

Можеби вашиот досегашен начин на живот ви ја оправдувал одлуката да не јадете ништо наутро, но размислете дали и колку е тоа здраво за вас. А сте пробале поинаку за да споредите? Дали ќе „трпите“ до ручек, па ќе се прејадете, или ќе појадувате храна која ќе ве држи сити и полни со енергија?

Првото правило за здрава исхрана е да не се прескокнува појадокот. Колку и да звучи примамливо да ги скратите утринските калории, верувајте дека потешко ќе ви биде да ги скратите навечер.

Овошјето е идеална опција за појадок бидејќи ве снабдува со потребните витамини и минерали, а хранливите влакна ве држат сити подолго време.

Потрудете се да си издвоите време за кафе и/или чај. И едната и другата опција се здрави. Кафето е добро за здравјето на срцето, а чајот е полн со антиоксиданси, помага во губењето килограми и го намалува ризикот од заболување од рак.

Избирајте свежи, локални и сезонски производи за вашата исхрана, а тоа особено е важно за појадокот.

Ви предлагаме пет брзи и здрави идеи за појадок за кои не можете да најдете изговор дека немате време да ги подготвите:

Remote video URL
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Read more

Најголемата грешка која ја правите подготвувајќи сос од домати

Read more

Палачинките на Лав Толстој

Read more

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Read more
 

Магазин

  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Читај повеќе

Пет митови за слабеење во кои сè уште верувате

Читај повеќе