Почнува 10. патувачко кино МакеДокс

Струга, 2 јули 2019 (МИА) – Со проекција на документарен филм во струшкото село Лабуништа денеска почнува 10. патувачко кино „МакеДокс“.

Традиционално и годинава екипата на „МакеДокс“ е сместена во струшкото село Радожда, а оттаму ќе посети неколку села од двете страни на македонско-албанската граница. Според програмата, предвидени се седум проекции на документарни филмови, четири на македонски и три албански во селата Бучимас (3 јули), Вишни (5 јули), Драслајца (6 јули), Пустец (7 јули), Луково (10 јули) и Лин (11 јули).

Покрај проекциите, паралелно населените места ќе ги посети и патувачката библиотека со книги собрани со донаторска акција, коишто на крајот ќе бидат донирани на Основното училиште во Радожда.

Според најавата, од 5 до 11 јули ќе се одвиваат сесиите на третата генерација „Докуникулци“, кои оваа година ќе работат во формат на камп за креативен документарен филм, а по прв пат и оваа платформа е поставена регионално со учество на млади од 15 до 18 години од нашата земја, но и од Србија и Албанија. Партнери на „МакеДокс“ во овој проект се Академијата за филм и мултимедија „Маруби“ од Тирана, Албанија и Филмскиот фестивал „Слободна зона“ од Белград, Србија.

Патувачкото кино „МакеДокс“ се реализира со поддршка од Агенција за филм, Амбасадата на Германија и Western Balkans Fund.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more

Култура

Стоби очекува олабавување на мерките за да го отвори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Read more

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Read more

Со претпазлив оптимизам, фестивалот „Здраво млади“ најавен за 27 август

Read more

Секторот за забава губи 160 милијарди долари поради пандемијата

Read more

Вести

На 392 лица им се издадени решенија за изолација во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Вухан го заврши масовното тестирање на 11 милиони жители

Читај повеќе

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Читај повеќе

Италија од денеска ги отвора границите, засилените мерки остануваат

Читај повеќе

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Читај повеќе

Во Италија продолжува да се намалува бројот на смртни случаи од COVID-19

Читај повеќе

Османи: Треба да се бориме против лажните вести за граѓаните да сфатат дека вирусот постои

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Трамп го засилува притисокот врз гувернерите за сузбивање на немирите со Националната гарда

Читај повеќе

До утре ќе се знае дали ќе има нови рестриктивни мерки против COVID-19

Читај повеќе