Почнува 10. Патувачко кино на „МакеДокс“

Од денеска до 12 јули ќе се одржува 10. Патувачко кино на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ со проекции во села околу Охридското и Преспанското Езеро, од македонска и од албанска страна. Базниот камп на фестивалот ќе се наоѓа во струшкото село Радожда, од каде што ќе се упатува кон селата од двете страни на границата.

Од утре до 11 јули ќе има проекции во четири македонски и во три албански населени места: Лабуништа (2 јули), Бучимас (3 јули), Вишни (5 јули), Драслајца (6 јули), Пустец (7 јули), Луково (10 јули) и Лин (11 јули).

Покрај проекциите на документарните филмови, ќе се одвиваат и други активности – патувачка библиотека на МакеДокс со книги собрани со донаторска акција, кои на крајот ќе бидат донирани на основното училиште во Радожда. По проекциите во Драслајца, Пустец, Луково и Лин планирани се музички забави, а денеска ќе има забава и во „Кингстон бар“ во Струга.

– Особено ни е мило што годинава успеавме да ја оствариме идејата Патувачкото кино да стане регионален настан и првпат во неговата реализација се вклучени и партнери од Албанија, соопшти Фестивалот.

Паралелно со Патувачкото кино, од 5 до 11 јули ќе се одржуваат сесиите на третата генерација „Докуникулци“, кои оваа година ќе работат во формат на камп за креативен документарен филм, а  првпат и оваа платформа е поставена регионално со учество на млади од 15 до 18 години од земјава, Србија и од Албанија.  Партнери на „МакеДокс“ во овој проект се Академијата за филм и мултимедија „Маруби“ од Тирана и Филмскиот фестивал „Слободна зона“ од Белград.

Патувачкото кино на МакеДокс се реализира со поддршка од Агенција за филм на РСМ, Амбасадата на Германија и е овозможено од Western Balkans Fund. Детската филмска програма во рамки на Патувачкото кино се организира во соработка со меѓународниот фестивал „Док Лајпциг“.

реклама

Култура

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Read more

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Read more

Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Read more

Вечерва прво издание на „Скопски Градски Фестивал“

Read more

Вести

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

„Монструм“ продолжува со сведоци на одбраната

Читај повеќе

Сончево време со мала облачност на последниот ден од летото

Читај повеќе

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Читај повеќе

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Читај повеќе