Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Сезоната на алергија на полен е на пат да започне, што значи дека многумина ќе изгледаат како да се настинати. Посетата на лекар е најдобрата опција, бидејќи тие имаат јасен увид во вашата здравствена состојба, но сепак постојат начини да ги ублажите симптомите.

Избегнувајте да поминувате време на отворено

Иако избегнувањето престој на отворено по зимските денови изгледа како невозможна мисија, луѓето кои се алергични на полен треба двапати да размислат пред да одлучат да го напуштат домот. Но, тоа не значи дека не треба да излегувате од дома, туку потрудете се да не излегувате помеѓу 5 и 10 наутро кога концентрацијата на полен е најголема.

Туширање

Размислете за туширање и миење на косата откако сте биле на отворено, бидејќи поленот може да се смести на вашата коса, кожа и облека. Облеката која сте ја носеле задолжително сменете ја, бидејќи поленот останува на облеката.

Чувајте ги прозорците затворени

Прозорците од вашиот дом треба да бидат затворени во текот на денот, а собите мора да се чистат навечер. Исто така, додека возите, држете го подвижниот покрив затворен, а по желба оставете ги другите прозорци отворени за да го циркулира воздухот.

Капете ги милениците

Капењето на вашето домашно милениче може да помогне во ограничувањето на алергените. Поленот може да влезе во нивното крзно и така во вашиот дом. Се препорачува да го капете вашето домашно милениче само двапати неделно за време на сезоната на алергии, бидејќи премногу капење може да биде лошо за неговата кожа. Затоа се препорачува и користење марамчиња за домашни миленици.

Носете маска

Ако работите на отворено, тогаш носете маска за да го филтрирате поленот. Очилата за сонце го спречуваат поленот да навлезе во вашите очи, а исто така можете да користите вазелин кој ќе го намачкате внатре во ноздрите за да ги заштитите од поленот што влегува во респираторниот тракт.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Живот

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Татковците се помалку под стрес од мајките

Read more

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Read more
 

Магазин

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе