Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Сезоната на алергија на полен е на пат да започне, што значи дека многумина ќе изгледаат како да се настинати. Посетата на лекар е најдобрата опција, бидејќи тие имаат јасен увид во вашата здравствена состојба, но сепак постојат начини да ги ублажите симптомите.

Избегнувајте да поминувате време на отворено

Иако избегнувањето престој на отворено по зимските денови изгледа како невозможна мисија, луѓето кои се алергични на полен треба двапати да размислат пред да одлучат да го напуштат домот. Но, тоа не значи дека не треба да излегувате од дома, туку потрудете се да не излегувате помеѓу 5 и 10 наутро кога концентрацијата на полен е најголема.

Туширање

Размислете за туширање и миење на косата откако сте биле на отворено, бидејќи поленот може да се смести на вашата коса, кожа и облека. Облеката која сте ја носеле задолжително сменете ја, бидејќи поленот останува на облеката.

Чувајте ги прозорците затворени

Прозорците од вашиот дом треба да бидат затворени во текот на денот, а собите мора да се чистат навечер. Исто така, додека возите, држете го подвижниот покрив затворен, а по желба оставете ги другите прозорци отворени за да го циркулира воздухот.

Капете ги милениците

Капењето на вашето домашно милениче може да помогне во ограничувањето на алергените. Поленот може да влезе во нивното крзно и така во вашиот дом. Се препорачува да го капете вашето домашно милениче само двапати неделно за време на сезоната на алергии, бидејќи премногу капење може да биде лошо за неговата кожа. Затоа се препорачува и користење марамчиња за домашни миленици.

Носете маска

Ако работите на отворено, тогаш носете маска за да го филтрирате поленот. Очилата за сонце го спречуваат поленот да навлезе во вашите очи, а исто така можете да користите вазелин кој ќе го намачкате внатре во ноздрите за да ги заштитите од поленот што влегува во респираторниот тракт.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Живот

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Дизајнирајте го вашиот дом во салоните на Прима

Read more

Дали Камила ја стигна кармата за она што ѝ го направи на Лејди Ди?

Read more

Колку години има вашето куче? Не, не се множат со 7

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
  • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе