Фудбал
ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Почнуваат возбудувањата во Лигата на шампиони, денеска 8 натпревари

17. септември 2019 - 9:52 | Ф.З.

Два дерби натпревара вечерва: Барса гостува во Дортмунд, шампионот Ливерпул оди кај Наполи. Можни состави, список на повредени и неизвесни играчи кај тимовите кои играат денес.

Новата сезона ќе ја отворат два натпревара од 18 часот и 55 минути и тоа Интер против Славија односно Лион против Зенит. Сите останати натпревари се играат од 21 часот.

Најмногу проблеми со составот има Барселона која во Дортмунд ќе биде без Лео Меси, како и столбот во одбраната, Умтити. Бенфика ќе биде без неколкумина повредени во домашната пресметка со незгодниот Лајпциг, а Ливерпул и натаму не може да смета на најдобриот голман за минатата сезона, Алисон Бекер.

ГРУПА Е

Наполи - Ливерпул
Наполи: Мерет; Ди Лоренцо, Манолас, Кулибали, Гулам; Каљехо, Алан, Фабијан Руис, Инсиње; Мертенс, Љоренте
Нема да играат: Милик (повреда)
Неизвесни: Хисај (повреда)
Ливерпул: Адријан; Александер-Арнолд, Матип Ван Дајк, Робертсон; Фабињу, Хендерсон, Вајналдум, Салах; Фирмину, Мане
Нема да играат: Алкисон, Кеита, Клајн (повредени)
Неизвесни: Ориги (повреда), Робертсон (непознато)

Залцбург - Генк
Залцбург: Станковиќ; Кристенсен, Рамаљу, Вебер, Улмер; Минамино, Јузуновиќ, Бернеде, Собослаи; Хван, Холанд
Нема да играат: Валке, Понграчиќ (повредени)
Неизвесни: /
Генк: Куке; Уронен, Девест, Куеста, Де Норе; Хрошовскиј, Берге, Хејнен; Панцил, Онуачу, Ндонгала
Нема да играат: /
Неизвесни: Самата, Нету (повредени)

ГРУПА Ф

Интер - Славија
Интер: Ханданович; Годин, Ве Врај, Шкринијар; Лазаро, Весино, Брозовиќ, Сенси, Асамоа; Лаутаро, Лукаку
Нема да играат: /
Неизвесни: Лукаку (повреда)
Славија: Колар; Цоуфал, Кудела, Ховорка, Борил; Масопуст, Траоре, Соучек, Станчу, Олајинка; Ван Бурен
Нема да играат: /
Неизвесни: Такач (непознато)

Борусија (Д) - Барселона
Борусија (Д): Бирки; Хакими, Аканџи, Хумелс, Герејру; Дилејни, Вицел, Санчо, Ројс, Брант; Алкасер
Нема да играат: Шулц, Унбехаун (повредени)
Неизвесни: Пишчек, Мореј (повредени)
Барселона: Тер Штеген; Роберто, Пике, Ленгле, Алба; Ракитиќ, Бускец, Де Јонг; Гризман, Суарес, Фати
Нема да играат: Умтити, Нету (повредени)
Неизвесни: Меси, Дембеле (повредени)

ГРУПА Г

Лион - Зенит
Лион: Лопеш; Дубоа, Андерсен, Денаер, Коне; Чијагу Менџис, Тусар, Ауар; Траоре, Дембеле, Депај
Нема да играат: /
Неизвесни: /
Зенит: Луњов; Смолников, Ивановиќ, Ракицкиј, Жирков; Кузјајев, Бариос, Доуглас Сантус, Шатов; Азмун, Ѕјуба
Нема да играат: Малком (повреда)
Неизвесни: /

Бенфика - Лајпциг
Бенфика: Влаходимос; Андре Алмејда, Феру, Рубен Дијаш, Грималдо; Фејса, Таарабт, Пици, Рафа; Де Томас, Сеферовиќ
Нема да играат: Конти, Флорентину, Габриел, Жедсон, Шикињу, Винисиус (повредени)
Неизвесни: /
Лајпциг: Гулачи; Мукиеле, Конате, Орбан; Клостерман, Деме, Халстенберг; Забитцер, Форсберг; Вернер, Поулсен
Нема да играат: Волф, Адамс, Кампл, Шик
Неизвесни: /

ГРУПА Х

Челси - Валенсија
Челси: Кепа; Кристијансен, Зума, Томори; Аспиликуета, Ковачиќ, Жоржињо, Алонсо; Пулишич, Ејбрахам, Маунт
Нема да играат: Канте, Лофтус-Чик, Хадсон-Одои, Џејмс (повредени)
Неизвесни: Емерсон, Ридигер (повредени)
Валенсија: Силесен; Вас, Гарај, Паулиста, Гаја; Гедеш, Кондогбија, Парехо, Феран Торес; Гамејро, Родриго
Нема да играат: Солер, Пичини (повредени)
Неизвесни: /

Ајакс - Лил
Ајакс: Онана; Дест, Велтман, Блинд, Таљафико; Мартинес, Зијеш, Алварес; Нерис, Тадиќ, Промес
Нема да играат: Банде (повреда)
Неизвесни: Ван де Бек, Мазрауи (повредени)
Лил: Мењан; Челик, Фонте, Габриел, Брадариќ; Араужу, Андре, Ренату Саншеш, Бамба; Иконе; Осимхен
Нема да играат: Веа, Жека, Маја, Сумаоро (повредени)
Неизвесни: /

Коментирај