Под глечерот Денман откриена најдлабоката точка на Земјата

Три и пол километри под нивото на морето, под глечерот Денман, е откриена најдлабоката точка на Земјата, пренесува BBC.

Најдлабоката точка на континенталната кора на Земјата е идентификувана на источниот дел на Антарктикот, под глечерот Денман. Овој кањон исполнет со лед достигнува 3,5 километри под нивото на морето. Откритието е илустрирано на новата мапа на Белиот континент.

Досега најниското тло на Земјата е измерено на брегот на Мртвото Море, а се наоѓа на само 413 метри под нивото на морето.

„Несомнено ова е најточниот портрет на тоа што се наоѓа под ледената плоча на Антарктикот. Рововите во океаните се подлабоки, но ова е најдлабокиот кањон на копното“, објаснува Метју Морлигем кој на овој проект работел 6 години.

Научниците неколку пати се обидуваа да снимат звук од дното на Денман, но безуспешно.

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Наука

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Read more

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Read more

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе