Подемот и падот на Гарет Бејл

Во 2013 сите знаеја кој е третиот најдобар фудбалер во светот.

Гарет Бејл излегуваше од сезоната на неговата кариера во Тотенхем и беше на прагот на 24-тата година, будејќи го интересот на секој голем клуб во Европа.

Со исклучително темпо, сила и моќен шут од далечина, Бејл беше најблиску до она што Роналдо беше за светскиот фудбал, а Реал Мадрид го плати тогаш светскиот рекорд од 100 милиони евра за да ги спои Велшанецот и Португалецот во оригинален двоец за напад што таа сезона му ја донесе десеттата титула на клубот во Лигата на шампиони, како и уште три во наредните пет години.

И покрај трофеите, кариерата на Бејл во Мадрид сега главно се гледа како разочарување.

Не го сакаат ни тренерот, ни фановите. Крилниот играч во изминативе години има споредна улога и постојано го врзуваат со трансфери кои никако да се реализираат.

Но, како највозбудливиот играч во светот стана „вишок“? Во најновата епизода од серијалот Everything You Need To Know на Football Daily се одговара на ова прашање како дел од целосната приказна за подемот и падот на Гарет Бејл.

Remote video URL
Тагови
реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Фудбал

Реал со апел до фановите да нe ја слават титулата на плоштадот во Мадрид

Read more

Пеп: Сити заслужува да игра во Лигата на шампиони

Read more

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Read more

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Спорт

Реал со апел до фановите да нe ја слават титулата на плоштадот во Мадрид

Читај повеќе

Пеп: Сити заслужува да игра во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Биното пред отказ во Ферари

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Читај повеќе

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе