ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Првата пратка ѓубриво од руско производство денес беше испратена од Холандија во Малави, како дел од однапред договорената спогодба за извоз, се вели во соопштението на портпаролот на генералниот секретар на ОН.

Пратката од 20.000 метрички тони ѓубриво е прва во серијата извозни пратки наменети за Африка во наредните месеци, рече портпаролот, додавајќи дека товарот од денес ќе се испраќа во Малави преку Мозамбик.

Договорот постигнат со посредство на ОН, склучен во јули, беше обновен претходно овој месец и со него се овозможува извоз на жито од одредени украински пристаништа на Црно Море, како и извоз на ѓубрива од руско производство и покрај руската инвазија на Украина.

Русија го суспендираше своето учество во договорот на четири дена во октомври, но подоцна повторно се приклучи.

Овозможувањето да се извезат донираните 260.000 метрички тони руски производи за ѓубриво складирани во Европа „ќе послужи за ублажување на хуманитарните потреби и спречување на катастрофална загуба на посевите во Африка, каде што моментално е сезона на садење“, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. .

– Обединетите нации продолжуваат со интензивните дипломатски напори со сите страни за да обезбедат непречен извоз на клучните прехранбени производи и вештачки ѓубрива од Украина и Русија, изземени од режимот на санкции, на светските пазари, додаде портпаролот. 

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе