Поднесено обвинение против скопјанец за полов напад врз дете

Скопското обвинителство поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 39 години  за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години, информираат од ОЈО Скопје.

-Обвинетиот,  на 10 февруари, во напуштен објект позади прифатниот центар за бездомници „Ранка Милановиќ“ во Скопје извршил полови дејствија врз дете на возраст од 12 години. Тој жртвата, инаку негово вонбрачно дете со кое живеел во иста семејна заедница, ја зел во возило со изговор дека ќе ја носи во училиште, но ја однел во напуштениот објект, каде ја принудил на полови дејствија, соопштија од скопското обвинителство.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот, бидејќи сè уште постојат истите основи – опасност од бегство, можност за влијание врз сведоци и особени околности кои го оправдуваат стравот дека би можел да го повтори делото​. 

Тагови
реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Хроника

Почина затвореник од КПУ Идризово

Read more

Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Read more

Скопјанец нападнал полицајци кај Стенковец

Read more

Загина возач на мопед во Гевгелија

Read more

Вести

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Читај повеќе

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија

Читај повеќе

Чулев: 104 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени се 76 лица

Читај повеќе

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Читај повеќе

Сончево со мала облачност, попладне дожд

Читај повеќе

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе