Подобрете го расположението и нивото на енергија со здраво брауни

Здравото брауни од урми и орев е готово за десет минути и е совршен избор за подигнување на расположението и нивото на енергија, особено за време на постудените есенски денови кои со себе носат помрачна атмосфера.

Ова здраво брауни содржи многу магнезиум, кој ќе ви помогне да ги регулирате стресните хормони како кортизол, како и омега-3 масни киселини кои можат да се користат како антиинфламаторно за лекување на депресија.

Покрај тоа, содржи урми, кои ќе ви ја дадат потребната количина железо во деновите со недостаток на енергија, а со толку висока содржина на ореви, овие колачиња се исто така полни со протеини, што ги прави совршен избор за ужина после тренинг.

Потребни состојки:

 • 150 гр ореви
 • 150 гр урми
 • 6 лажици какао во прав
 • 50 гр кокосово брашно
 • 3 лажици мед
 • малку сол

За глазурата:

 • 150 гр урми
 • 4 лажици какао во прав
 • 2 лажици кокосово масло (растворено)

Подготовка:

Најпрво урмите, и оние за глазурата, натопете ги во топла вода 10 минути.

Сомелете ги оревите, потоа додадете ги урмите и повторно мелете додека смесата не се соедини. Додадете ги преостанатите состојки и мешајте додека смесата не добие убава темно кафеава боја.

Ако немате блендер или сечко за храна, ситно исечкајте ги оревите и урмите и комбинирајте ги со другите состојки за да направите прилично цврст микс како за торта.

Во мал калап за торта ставете хартија за печење, а потоа ставете ја смесата во него и цврсто притиснете ја.

Состојките за глазурата ставете ги во блендер со 50 мл од водата во која ги имавте натопено урмите и мешајте неколку минути додека не се добие мазна смеса. По потреба додадете уште вода.

Со лажица распоредете ја глазурата врз претходно подготвената смеса како за торта.

Можете да украсите со уште сечкани ореви, а потоа добиеното брауни треба да се стави во фрижидер минимум еден час за да биде подготвено за сервирање. Исечкајте на парчиња како колачиња пред да ги ставите во фрижидер, за полесно да се изладат.

Remote video URL
Тагови
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Read more

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Read more

Пилешко во сос од домати - како пица

Read more

Направете ручек со само три состојки

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
 • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
 • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
 • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе