Поевтинуваат бензините, дизелот останува непроменет

Скопје, 21 октомври 2019 (МИА) – Од полноќ се намалува цената на бензините од денар до денар и пол, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство останува непроменета.

Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по пониска цена за 1,50 денари, а ЕУРОСУПЕР БС – 95 за еден денар. Така, новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 68,50 ден/литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 66,50 ден/литар.

Се намалува и цената на мазутот за 0,740 ден/кг во однос на претходно утврдената цена, односно отсега мазутот ќе се продава по цена од 32,954 ден/кг.

Новите пониски цени на бензините се должат на намалувањето на цената на бензините на светскиот пазар во изминатиот седумдневен период.

реклама

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Read more

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Read more

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

Македонија

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Филипче: Почнавме разговори за техничките детали и времето на испорака на вакцините од Србија

Read more

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Read more

63 нови случаи, 176 оздравени и 13 починати

Read more
 

Вести

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Читај повеќе

Филипче: Почнавме разговори за техничките детали и времето на испорака на вакцините од Србија

Читај повеќе

Објавена книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“

Читај повеќе

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Читај повеќе

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Читај повеќе

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Читај повеќе

Брнабиќ: Од утре почнува масовна вакцинација на граѓаните во Србија

Читај повеќе