Поглавицата на Чероки до Jeep: Престанете да го користите името на нашето племе

Врховниот поглавица на племето Чероки побара од производителот на автомобили Jeep повеќе да не ја користи ознаката Cherokee на џиповите.

Jeep Grand Cherokee е бестселер на овој американски бренд, додека Jeep Cherokee е третиот најпродаван модел на брендот.

Американскиот производител неодамна претстави редизајнирана верзија на возилото Grand Cherokee, а компанијата продава теренци со името на индијанското племе веќе 45 години.

URL

„Мислам дека дојде време и за корпорациите, и за екипите во тимски спортови во оваа земја да се повлечат од употребата на имињата на Индијанците, сликите и маскотите што ги користат за своите производи и спортски натпревари. Сигурен сум дека тоа што го прават е добронамерно од нивна страна, но ние не сме почестени што името на нашето племе е залепено на автомбил“, рече Чак Хоскин Џуниор, врховен поглавица на племето Чероки, во писмената изјава објавена во Car and Driver.

„Имињата на нашите автомобили беа внимателно избрани и користени со текот на годините за да ги почестат и величаат Индијанците за нивното благородништво, херојство и гордост“, рекоа од Jeep.

„Посветени сме, повеќе од кога било, на отворен и чесен дијалог со поглавицата Хоскин“, се вели во соопштението на американскиот производител на автомобили.

URL

Од своја страна, Хоскин рече дека не гледа никаков договор што би бил прифатлив за него доколку Jeep продолжи да го користи името на племето на своите возила.

„Тоа е една од највредните работи. Тоа е дел од нашиот идентитет“, рече тој за CNN Business.

Car and Driver го покренаа ова прашање откако неколку други компании и спортски тимови објавија измени во нивните имиња и логоа кои ги искористуваат етничките стереотипи кога станува збор за Индијанците.

Минатото лето, Вашингтон Редскинс (црвенокожци) соопштија дека ќе се откажат од името и ќе викаат само фудбалски тим од Вашингтон. Неколку месеци подоцна, бејзбол тимот Кливленд Индијанс исто така објави дека ќе го смени името.

Jeep Cherokee првпат беше претставен во 1974 година, додека помодерниот изглед на Grand Cherokee се појави во 1993 година.

Моделот Cherokee го смени своето име во САД во 2001 година, но тоа име беше обновено во 2013 година на новата генерација на овој автомобил.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Авто новости

Можете да паркирате без да гледате низ прозорците на автомобилот?

Read more

Колку се зголемува вредноста на автомобилот со враќање на километражата?

Read more

Volvo го претстави електричниот кросовер C40 Recharge

Read more

Кинеска лимузина: Изгледа како Rolls-Royce, а чини како Passat

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Можете да паркирате без да гледате низ прозорците на автомобилот?

Читај повеќе

Колку се зголемува вредноста на автомобилот со враќање на километражата?

Читај повеќе
  • filter

Volvo го претстави електричниот кросовер C40 Recharge

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кинеска лимузина: Изгледа како Rolls-Royce, а чини како Passat

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Вози на сонце и ќе ви трае 1.600 километри со едно полнење – ова е трицклот Aptera 3

Читај повеќе

Volvo до 2030 ќе премине на производство на електрични автомобили

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот кросовер Bayon

Читај повеќе

Toyota Yaris – автомобил на годината

Читај повеќе

Зошто сѐ почесто се возат електрични автомобили?

Читај повеќе