Поглед на најчудниот стадион на светот: Нема публика, се шутира внимателно

Хенингсвер е мало рибарско село во Норвешка со една многу интересна атракција – најчудниот стадион на светот.

Истоимениот стадион всушност е само фудбалски терен, со оглед на тоа дека поради несекојдневната локација просторот е ограничен и нема трибини.

Тоа значи и дека многу внимателно се шутира на теренот, ако сакате пак да ја видите топката.

Стадионот Хенингсвер се наоѓа на најрамната површина на островот каде живеат околу 500 луѓе.

Има само неколку импровизирани места за седење, а теренот е опкружен со стрмнини и мала асфалтирана патека.

Тоа не значи дека овој стадион не е посетуван – тука тренираат рекреативци и деца, а често го посетуваат и љубопитни туристи.

Островот од 2007 година е поврзан со копното, па тоа придонесе за полесен пристап до оваа несекојдневна атракција што ги привлекува љубителите на фудбалот, но и „обичните“ посетители на Норвешка.

 

 

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

Чек дис аут

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Read more

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Read more

Магазин

  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Читај повеќе

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Читај повеќе