Поглед во иднината - Mazda развива холографски контролни единици

Саемот SEMA полека привршува. Производителите и тјунерските куќи повторно се собраа во Лас Вегас, за да го претстават најдоброто со кое располагаат во областа на дизајнот, технологијата и доработката.

Само Ford покажа 40 фасцинантни концепти на штандовите, а Honda исто така настапи со импресивна флота. Nissan е уште еден јапонски производител кој привлече големо внимание, додека Mazda отсуствуваше.

Сепак, тоа не значи дека овој култен бренд нема со што да се пофали, напротив.

Имено, до Американската канцеларија за заштита на патенти е поднесено барање за заштита на патент во врска со прилично фасцинантен систем. Станува збор за интересна иновација, која подразбира замена на физички контролни единици со виртуелни, пишуваат Вреле Гуме.

Во основа, она што го замисли Mazda е проектор кој може да проектира холографски приказ на површина. Кога корисникот ќе стави прст на виртуелното копче, сензорот во проекторот открива промена во шемата на проектираната слика.

Сензорот е способен да ја открие насоката во која прстот ја допира површината. На овој начин, промената на поставките може да се забрза.

На пример, ако инфозабавниот систем е поставен на „тивкo“, држењето на „копчето“ што покажува „горе“ со поголема сила од нормалното му овозможува на системот да препознае дека сакате значително да го засилите звукот. Истото важи и за климата, да речеме.

Тоа е навистина одлична идеја, која би можела да ги извади физичките компоненти од употреба и да го револуционизира минималистичкиот дизајн, но сигурно е дека допрва треба да се надминат многу пречки.

Тагови
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Концепти

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Read more

Еколошка убавица: Јахта покриена со соларни панели е новиот луксуз

Read more

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Read more

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Read more
 

Автомобили

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе

Дали BMW ги „спојува“ сериите 4 и 8 во нова серија 6?

Читај повеќе
  • filter

Класичниот Mini се враќа со електричен погон и 120 КС

Читај повеќе