Поглед во Jaguar F-Type Heritage 60 Edition

Jaguar ја одбележува 60-годишнина на спортскиот автомобил E-Type наредната година, па по тој повод го претставија моделот F-Type Heritage 60 Edition.

Ќе бидат произведени само 60 примероци кои ќе бидат достапни за купувачите ширум светот, освен во Кина.

Секој примерок ќе биде рачно изработен од тимот на Jaguar Land Rover SV Bespoke, а во понудата ќе се најдат купе и кабриолет.

F-Type Heritage 60 Edition е базиран на моделот F-Type R кој го движи 5,0-литарски V8 мотор со компресор. Овој мотор развива 567 коњски сили и има погон на сите четири тркала.

Направени се промени и во внатрешноста која ја краси Caraway и Ebony Windsor кожа во две нијасни. Централната кожа содржи алуминиум, а ваквиот дизајн е инспириран од куќиштето за ретровизори на моделот E-Type.

Oд 0 до 100 км/ч забрзува за 3,5 секунди.

Секој автомобил ќе чини најмалку 122.500 фунти.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе