Поглед во креш тестовите на Rimac Nevera

Хрватскиот визионер и основач на компанијата Rimac Automobili, Мате Римац, официјално потврди дека е завршена хомологацијата на електричниот хиперавтомобил Rimac Nevera за американскиот и европскиот пазар.

Nevera, вредна 2 милиона евра, изврши 45 креш тестови, при што биле уништени 9 автомобили. Така, целосно беше завршена хомологацијата на Nevera, која стана првиот електричен хиперавтомобил со американска и ЕУ хомологација.

Римац на Facebook објави дека остануваат да се направат уште некои ситни тестови за американскиот пазар, но дека тие не се пресудни. Додаде дека се работи за ситници како тестови кои вклучуваат спречување на вшмукување на прстите низ прозорец и слично.

Remote video URL

Мате заклучи дека примероците на Nevera наменети за европските клиенти се подготвени за испорака, а тоа наскоро ќе биде случај и со американските. Производството на новата производна линија е во тек, а Римац вети дека наскоро ќе го покаже јавно.

Додаде дека со нетрпение очекува да ги достави првите примероци од електричниот хиперавтомобил до клиентите ширум светот.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Авто новости

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Read more

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Read more

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Read more

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more
 

Автомобили

Topolino е најмалиот електричен автомобил на FIAT

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави хибридниот C5 Aircross

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Електричен автомобил помина 2000 километри без застанување

Читај повеќе

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе