Поглед во њујоршки стан замрзнат во 60-тите

Неодамна на пазарот на недвижности во Њујорк се појави оглас за уникатен стан чија внатрешност изгледа замрзната од 60-тите години на минатиот век и е целосно покриена со дрво.

Станот замрзнат во времето со локација во населбата Гринич Вилиџ во Долен Менхетен во Њујорк неодамна се најде на пазарот, а просторот со две спални соби и две бањи е на продажба за 1,79 милиони долари.

Покрај тоа што изгледа како да е сè уште во 60-тите, дрвените облоги што стигнуваат до таванот го прават да делува уште попространо. Агентот за недвижнини на Corcoran Group, Фред Каргиан, рече дека овие облоги додаваат повеќе карактер во споредба со новоградба.

„Ѕидните облоги од јавор се убава промена во однос на типичните станови кои наликуваат на бели кутии“, рече Каргиан.

Други уникатни карактеристики на станот вклучуваат подвижни прозорски прекривки за филтрирање на светлина, вграден шанк на влезот и спални соби кои се наоѓаат на крајот што даваат впечаток дека се наоѓаат во одвоено крило.

Станот има и трпезариско катче кое е доволно големо за „да се користи како канцеларија“ - како и централна климатизација и сопствена бања во главната спална соба, се вели во огласот.

Зградата во која се наоѓа овој стан датира од 1967 година - има лифт, вратар кој работи 24 часа, складиште за велосипеди, перална и двор.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Архитектура

Брутализам, брутализам насекаде

Read more

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе