Поглед во одделенијата за интензивна нега во време на COVID-19

Велика Британија за едно деноноќие забележа рекордни 938 нови смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати во земјата надмина 7.000 лица.

Според британското Министерство за здравство, досега во земјата има аат 7.097 смртни случаи од COVID-19.

Здравствената состојба на британскиот премиер Борис Џонсон се подобрува, но тој останува на интензивно лекување, истакна министерот за финансии Риши Сунак. Претходно, портпаролот на Џонсон изјави дека британскиот премиер „добро реагира на лекувањето и се наоѓа во стабилна состојба“, откако помина трета ноќ на одделението за интензивна нега во лондонската болница „Сент Томас“.

Што всушност се случува во овие одделенија и во кој случај пациент со коронавирус се сместува таму?

Овие специјализирани одделенија се резервирани за пациенти кои се во тешка состојба. Опремени се најсовремена техничка опрема и медицински персонал специјално обучен за нега на тешко болни пациенти.

Пациентите со COVID-19 кои имаат проблеми со белите дробови и дишењето обично се носат на интензивна нега. Екипа на BBC направи кратка репортажа која дава можност да погледнеме што се случува во одделенијата за интензивна нега.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Живот

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Read more

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Read more

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Read more

Тетовчанката Мелиса го победи COVID-19: Не знае како се зарази, но не дозволи да го пренесе вирусот на некој друг

Read more

Магазин

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Читај повеќе