Поглед во рачната конзола на Logitech која пристигнува годинава

Изгледот на рачната cloud конзола за игрици на Logitech е откриен неколку недели откако компанијата навести дека работи на нов уред.

Logitech G и Tencent Games ги потврдија плановите за рачна гејмерска конзола претходно месецов, при што познатиот типстер од Twitter, Еван Блас, објави фотографии од конзолата кои откриваат дека има пристап до Google Play Store, како и поддршка за Xbox Cloud Gaming и Nvidia GeForce Now услугата.

Logitech G Gaming Handheld е приближно со иста големина како и конзолата Switch на Nintendo, па дури користи сличен интерфејс за прегледување на апликации и игри. Една фотографија ги прикажува апликациите Chrome и YouTube, како и иконите Xbox, Nvidia и Steam. Откако Блас ги објави фотографиите, Logitech брзо поднесе жалба за отстранување на фотографиите од Twitter, со што на некој начин ја потврди автентичноста на уредот.

Пристапот до продавницата на Google Play значи дека конзолата треба да може да ги покренува најновите мобилни игрици и треба да биде фокусирана на cloud гејминг. Logitech никогаш не ја спомна поддршката за Android, во најавата претходно месецов, наместо тоа се фокусираше на поддршка за различни услуги за cloud игрици.

Белата конзола има две аналогни палки, D-Pad, како и копчиња Y, B, A и X. Има и четири копчиња напред (Logitech, home, menu и context menu). Исто така, има две бамбер копчиња и два прекинувача, исто како и повеќето модерни контролери.

Сè уште не е јасно колкав е екранот на конзолата на Logitech, но една фотографија открива потенцијално mute копче и microSD слот за проширување на меморијата.

Конзолата на Logitech би можела да биде првата што ќе ја користи новата платформа G3x на Qualcomm. Најавен минатата година, чипот G3x е дизајниран за рачни конзоли како Steam Deck и Switch, а има Adreno GPU единица способна да ги покренува најновите мобилни игрици.

Досега, само уредот со developer kit на Razer е виден, кој користи G3x, заедно со 6,65-инчен OLED екран со стапка на освежување од 120 Hz.

Logitech ќе ја претстави конзолата подоцна оваа година, а фотографиите се појавија неколку месеци откако Valve го претстави својот Steam Deck, кој го трансформираше гејмингот на компјутер. Steam Deck поддржува услуги за cloud гејминг, како што се Stadia и Xbox Cloud Gaming, но дефинитивно има простор за Android алтернатива што може да покренува cloud игрици и не зависи од мобилен телефон.

Тагови
реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Гејминг

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Read more

Пристигнува првата Razer Android конзола

Read more

3 најдобри Android игрици кои излегуваат годинава

Read more

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Читај повеќе

Нема повеќе бесплатно гледање во 4K на YouTube - ќе мора да се претплатите

Читај повеќе

Европскиот парламент го усвои законот за воведување универзален полнач

Читај повеќе

Разбивање митови: Легендата за жената папа која го водела Ватикан

Читај повеќе

Нашата галаксија губи маса, од неа бегаат мртви ѕвезди

Читај повеќе

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Читај повеќе

Хакери кријат опасен малвер зад старото лого на Windows 

Читај повеќе

Белгиски универзитет објави откритие за спречување на метастазирање на ракот

Читај повеќе
  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе