Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Во науката секогаш постои можност за ново знаење. Експертите неодамна ги насочија своите микроскопи од новата генерација на мембраната на бактериите, откривајќи притоа детали кои досега не сме ги виделе.

Грам-негативните бактерии како Ешерихија коли имаат надворешни мембрани кои го регулираат влезот и излезот на супстанции. Овие мембрани имаат неверојатна колекција на алатки, вклучувајќи протеини и токсини како липополисахариди кои ја покриваат површината.

Најизострена фотографија од живи бактерии досега

„Нивната надворешна мембрана е голема бариера која ги штити од антибиотици и важен фактор за создавање отпорност на бактериите на лекови. Сепак, сè уште не ни е сосема јасно како е изградена оваа бариера, па решивме да ја анализираме подетално“, рече биофизичарот Барт Хугенбум од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL).

„Со проучување на живите бактерии од молекуларно до клеточно ниво, можеме да видиме како мембранските протеини формираат мрежа што се протега низ целата површина на бактериите, оставајќи мали празнини во областа без протеини“, додаде тој.

Експертите за време на анализата користеле микроскоп со атомска сила, кој континуирано ја таргетира површината на мембраната за да ја одреди нејзината форма. На овој начин тие создадоа прекрасна слика на бактериската мембрана - што е и најизострената фотографија на жива бактерија досега во историјата.

URL

β-barrel протеини

Како што можете да видите на снимката, бактеријата има многу ситни дупки на површината. Тоа се таканаречените β-barrel протеини, наречени порини. Името barrel доаѓа од нивниот облик на буре (β-barrel) со шуплив централен дел низ кој молекулите минуваат низ мембраната. Може да се каже дека порините формираат тунели во бактериската мембрана низ кои молекулите можат да поминат.

Мазните делови на површината се липополисахариди кои можат да се протегаат како што клетката расте, пишува Science Alert.

„Заклучуваме дека надворешната мембрана е мозаик од фази одвоени региони богати со липополисахариди и протеини, чие одржување е од суштинско значење за интегритетот на мембраната, а со тоа и за начинот на живот на грам-негативните бактерии“, пишуваат експертите за истражувањето.

Отпорност на антибиотици

Се разбира, научниците не ја анализираат E. coli со моќни микроскопи само за забава. Има добра причина зошто ни треба вакво знаење.

„Класичната претстава на надворешната мембрана на бактеријата покажува нарушени протеини дистрибуирани низ мембраната. Нашите слики покажуваат дека тоа не е така и дека липидните делови се одвоени од протеинската мрежа, како што е маслото што се одвојува од водата, во некои случаи создавајќи пукнатини во бактерискиот оклоп“, објасни биохемичарката Џорџина Бен од UCL.

„Овој нов начин на гледање на надворешната мембрана значи дека сега можеме да истражиме дали таквата конструкција е од суштинско значење за функцијата на мембраната, нејзиниот интегритет и отпорноста на антибиотици“, додаде таа.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Наука

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Read more

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Read more

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Read more

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more
 

Гик

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Читај повеќе