Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Објавена е снимка од тестирањето на летечки автомобил.

Лондонската стартап компанија Bellwether Industries објави снимка од првиот лет на својот прототип на летечки автомобил Volar. Компанијата смета дека луѓето ќе патуваат со летечки автомобили во следните десет години.

Британската компанија не открива многу во однос на спецификациите кога е во прашање намалениот модел под кодно име „антилопа“. Сепак, минатиот месец беше објавено дека Bellwether извршил најмалку осум пробни летови на прототипот и дека компанијата има намера да го лансира својот eVTOL авион како приватно возило до 2028 година.

Височина до околу 1.000 метри, брзина над 200 км/ч

Од британската компанија велат дека нејзиниот модел Volar ќе може да лета на надморска височина од околу 1.000 метри, достигнувајќи брзина од 217 км/ч. Се очекува батеријата да трае приближно 90 минути, што е слично на моделите на летечки такси во изработка, како што е eVTOL авионот на Lilium.

Сè уште е потребна многу работа на прототипот на Bellwether, па дури и летечките такси компании како Volocopter сè уште треба да работат на добивање сертификат за лет пред да можат да ги подготват своите услуги за планираниот датум на лансирање во 2023 година.

Remote video URL
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Концепти

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Read more

Еколошка убавица: Јахта покриена со соларни панели е новиот луксуз

Read more

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Read more

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Read more
 

Автомобили

Кои се најпродаваните автомобили низ Европа?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Читај повеќе

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Читај повеќе

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Читај повеќе

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе