Погледнете како изгледа батеријата на електричниот Hyundai Ioniq 5

Hyundai Ioniq 5 е еден од најновите претставници на класата на електрични автомобили. Моделот се нуди во неколку конфигурации на батериите, а тука може да го погледнете моделот со капацитет од 72,6 kWh.

Батеријата тежи речиси 450 килограми, слично како батеријата во помалиот модел Hyundai Kona која има и помал капацитет од 64 kWh.

Оваа батерија има 30 модули. Секој модул во себе содржи 12 Li-Ion ќелии од кои секоја има капацитет од 200 Wh.

Модулите се произведуваат во погоните на Hyundai Mobis.

Погледнете како се прават батериите за овој модел.

Remote video URL
Remote video URL

За споредба, новиот Tesla Model S има батерии сложени во 5 модули и изгледаат вака:

URL
Тагови
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Автомобили

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Read more

Погледнете како изгледа батеријата на електричниот Hyundai Ioniq 5

Read more

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Read more

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Read more
 

Ново

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Најголемата филмска ѕвезда во Кина е избришана од интернет

Читај повеќе

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Барби го пронајде својот Кен

Читај повеќе