Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Научниците од Менло Парк, Националната лабораторија за забрзување SLAC со седиште во Калифорнија, ги направија првите дигитални фотографии од 3.200 мегапиксели, користејќи напреден уред за сликање дизајниран за истражување на вселената.

„Ќе измериме и каталогизираме околу 20 милијарди галаксии“, рече Стивен Кан, директор на Опсерваторијата Вера К. Рубин во Чиле.

Во таа опсерваторија, најголемата дигитална камера во светот ќе стане центар на монументалните напори за мапирање на ноќното небо.

На камерата ќе ѝ бидат потребни десетина години за да ги сними најдеталните слики на универзумот некогаш направени.

„Повеќето делови од ноќното небо никогаш не биле снимени со телескопи“, рече Кан.

„Ниту еден дел од небото навистина не е снимен со овој вид на секвенционирање и временска каденца, каде што можете да гледате како се менуваат работите“, истакна тој.

Remote video URL
реклама

Фото

Skopje Photo Week 2020 - пријавете се и учете од најдобрите

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Победниците на Nikon Small World 2020

Read more

Како настанала најпознатата компјутерска позадина на сите времиња?

Read more

Гик

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Читај повеќе

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Читај повеќе
  • filter

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Читај повеќе

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен Xiaomi Mi 11

Читај повеќе

Во Амазонската прашума откриен ѕид од ледено доба со насликани луѓе и животни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Xiaomi Mi 10T Lite

Читај повеќе
  • filter

Што ново подготвија од Samsung?

Читај повеќе