Погребњак е нов руски фудбалер позитивен на COVID-19

Павел Погребњак, кој денес настапува за Урал, излезе единствен позитивен на екипното тестирање во својот клуб.

Целата екипа на Урал од Екатеринбург подлегна на тестирање за коронавирусот при што само еден резултат бил позитивен, оној на ветеранот Павел Погребњак.

„Според резултатите од тимското тестирање за COVID-19, присуство на коронавирус инфекција беше најдена во телото на напаѓачот на Урал, Павел Погребњак. Неговиот тест, кој беше повторно проверен во регионалната установа Роспотребнадзор, даде позитивен резултат. Болеста кај Павел е во блага форма. Ништо не му го загрозува здравјето. Павел се чувствува добро и е под константен медицински надзор. Во моментов, сите потребни мерки се преземаат. На Павел му посакуваме брзо опоравување и враќање на фудбалскиот терен! За сите останати играчи и персоналот, тестовите за присуство на вирусот се негативни“, стои во клупското соопштение.

Погребњак, сега 36-годишен, е поранешен резпрезентативец на Русија за која играше на ЕУРО 2012. Се прослави со настапите за Зенит, Штутгарт и Ридинг, кариерата ја почна во московски Спартак, а настапуваше уште и за Балтика, Химки, Шиник, Том', Фулам, Динамо Москва и Тосно.

реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Read more

Фудбал

Дарко, Дарко, Дарко! Прв гол на Чурлинов за Штутгарт

Read more

Гасперини имал COVID-19 кога ја водел Аталанта против Валенсија

Read more

Уметноста на изведувањето пенал

Read more

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Read more

Спорт

  • play_arrow

Дарко, Дарко, Дарко! Прв гол на Чурлинов за Штутгарт

Читај повеќе

Гасперини имал COVID-19 кога ја водел Аталанта против Валенсија

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе