Поинаков рецепт за лазањи - наместо печење, се варат како гулаш

Овие лазањи се прават како гулаш, сите состојки се мешаат во тенџере и се варат.

Лазањите се италијански специјалитет кој се прави така што се редат кори, сос, месо или друга состојка (во зависност од рецептот) и моцарела. На крајот сето тоа се пече во рерна, па се сервира. Денес постојат безброј верзии за ова познато јадење, а ние ви предлагаме еден наједноставен рецепт кој ќе го збогатите со спанаќ и печурки. Според овој рецепт лазањите се подготвуваат како гулаш, така што сите состојки се мешаат во едно тенџере и потоа се готват додека не омекнат. Дефинитивно треба да се проба.

Потребни состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 4 чешниња лук
 • 900 гр мелено месо (по избор)
 • ½ лажичка сол
 • ½ лажичка бибер
 • 10 печурки
 • 120 мл црвено вино
 • 1 л билјон
 • 2 конзерви пелат (ситен)
 • 2 лажици доматно пире
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажица суво оригано
 • 1 лажица сува мајчина душица
 • 8 листови лазања
 • 60 мл крем за готвење
 • 100 гр беби спанаќ
 • 100 гр чедар
 • 50 гр пармезан
 • 2 лажици сечкан свеж магдонос

Подготовка:

Ситно сечканиот кромид пржете го додека не омекне, па додадете сечкана пиперка и толчен лук. Промешајте и оставете уште минутка, па додадете мелено месо. Посолете, побиберете и пржете додека не биде готово, повремено мешајќи. Потоа додадете сечкани печурки и сипајте црвено вино, па остравете да се динста некои 5 минути. Добро измешајте и додадете булјон, пелат, доматно пире, шеќер, оригано и мајчина душица. Оставете да проврие, па намалете ја температурата и додадете искршени листови лазања. Гответе околу 20-25 минути, повремено промешувајќи. На крајот додадете павлака за готвење и измешајте, па исклучете го шпоретот. Додадете спанаќ, па пред сервирање посипете рендан чедар и пармезан, како и магдонос.

Remote video URL
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Рецепти

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Лажна пица од тост леб готова за 10 минути

Read more

Печурки во кремаст сос од павлака и кашкавал

Read more

Рецепт за најдобрата Цезар салата со сардини

Read more
 

Магазин

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Читај повеќе

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Читај повеќе

5 најчести грешки кога правите пица дома

Читај повеќе

Дали сте подготвени за најмасовниот планински настан во регионот „Sparkasse Life Прв до врв“?

Читај повеќе

Што после средно?

Читај повеќе

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Читај повеќе

Победникот на Евровизија ја повика Швајцарија да воведе трет пол во официјалните документи

Читај повеќе

Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Читај повеќе

Што можете да направите против опаѓање на косата по породување?

Читај повеќе