Поинаква сочна мусака за ручек

Ви претставуваме една идеја за ручек од кој ќе има и за наредниот ден. Се работи за малку поинаков рецепт за мусака, која е доста посочна од вообичаената.

Потребни состојки:

600 gr компири
300 gr мелено месо
1 кромид
1 морков
сушена сечкана сланина
4-5 чешниња лук
малку мелена црвена лута и слатка пиперка
мелен бибер
масло
2 јајца
1 лажица кисела павлака
150-200 ml млеко

Подготовка:

Кромидот ситно исецкајте го, како и морковот и сечканата, сува сланина, па пропржете на масло.

Додадете мелено месо, па динстајте 20 минути. Додадете зачини, мелен бибер, пиперка и лук.

Исечкајте ги компирите на тенки парчиња. Намачкајте ја тавата со масло и ставете половина од компирите. Остатокот од месото ставете го на средина и покријте го со остатокот од компирите.

Изматете две јајца, додадете една лажица павлака, додадете млеко, изматете и прелијте ги компирите. Печете на 220°C околу 60 минути.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Рецепти

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Читај повеќе

Арогантните луѓе имаат една заедничка работа – типот на родителско воспитување

Читај повеќе

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе