Појадок кој се јаде само 3 пати неделно: Го обновува телото и ги топи масните наслаги

Овој едноставен рецепт ќе ви помогне целосно да го исчистите телото од насобраните токсини, да го забрзате метаболизмот и да го решите проблемот со запек.

Состојките благотворно делуваат на цревата, ја стимулираат нивната работа и ја обновуваат оштетената цревна флора. Покрај здравствените придобивки, ваквиот појадок ќе ви помогне и да се ослободите од насобраните килограми.

Се препорачува да го започнете утрото на овој начин три пати неделно.

Потребни состојки:

(мерката е 1 нормална лажица, како за супа)

  • 3-5 лажици овесни снегулки (може да се користат и некои други видови снегулки - 'рж, овес, хељда)
  • 1 лажица ситни трици
  • 2-3 лажици чиа семе
  • сечкано јаболко
  • млеко од соја од ванила или чоколадно, или друго млеко или јогурт (можете да користите и природен сок од овошје или зеленчук)
  • цимет, рендан кокос, мелени лешници или мелено семе од лен

Подготовка:

Претходната вечер чиа семето потурете го со малку млеко и оставете го да отстои за да набабри. Наутро измешајте ги сите останати состојки со чиа семето и додадете уште малку млеко или друга течност по ваш избор. За појадокот да биде уште повкусен, можете да додадете малку цимет, рендан кокос, мелени лешници или мелено семе од лен. Овој појадок треба да се јаде веднаш штом ќе станете, за да стартува метаболизмот и да согорува повеќе калории.

По една или две недели ќе видите драстично подобрување. Ќе имате повеќе енергија, нема да имате потреба од слатки и нездрава храна, а стомакот ќе ви работи како часовник.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more

Рецепт за превртен чизкејк

Read more

Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Read more

Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Read more
 

Магазин

Правилно чистење на телевизорот и далечинскиот управувач

Читај повеќе

Жените родени во 3 знаци претпочитаат машко друштво

Читај повеќе

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Читај повеќе

Едноставни начини како да се опуштите по напорниот работен ден

Читај повеќе

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе