Поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век

Поради климатските промени, поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век, покажува неодамнешна студија. Експертите повикуваат на итно дејствување по ова прашање, пренесе BBC.

Научниците предупредуваат дека одредени животински видови веќе се значително загрозени поради топењето на глечерите. Принудени се да се движат повеќе за да најдат храна.

Симбол на таквите промени стана поларната мечка, смета д-р Стивен Молнар од Универзитетот Торонто во Онтарио. Тој вели дека животните немаат каде да одат на друго место.

Меѓународниот сојуз за заштита на природата истакна дека поларните мечки се меѓу најзагрозените видови и дека постои можност да изумрат меѓу првите. Како причина ги наведуваат климатските промени.

Студијата покажа дека топењето на глечерите предизвикува намалување на бројот на поларни мечки. Резултатите од истражувањето се објавени во Nature Climate Change. Научниците апелираат веднаш да се почне со дејствување за да се избегне најлошото сценарио.

Земајќи ги предвид процените кои се однесуваат на емитувањето штетни материи, се претпоставува дека поларните мечки ќе изумрат до 2100 година. Дури и ако емитувањето се намали, овој вид ќе исчезне.

На секои 10 години се топи 13 проценти од ледот на Антарктик, тоа го покажуваат снимките уште од 1970 година.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Наука и технологија

Зошто смртоносни вируси преминуваат од животни на луѓе?

Read more

Руско-сириска поморска парада

Read more

Неверојатни снимки од Марс во 4K резолуција

Read more

Поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век

Read more

Видео

  • play_arrow

Зошто смртоносни вируси преминуваат од животни на луѓе?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пеле Vs. Марадона – Сѐ што не сте знаеле за ривалството на двајцата фудбалски великани

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасното маче на светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Читај повеќе
  • play_arrow

Руско-сириска поморска парада

Читај повеќе
  • play_arrow

Неверојатни снимки од Марс во 4K резолуција

Читај повеќе
  • play_arrow

Луѓето се неверојатни: Најдобрите видеа од првата половина на 2020

Читај повеќе