Полицијата санкционирала 478 лица за неносење заштитни маски

Полициските службеници досега констатирале вкупно 25.976 прекршоци за неносење лична заштита на лицето, од кои 478 прекршоци се во изминатото деноноќие.

Во координација со Државниот пазарен инспекторат, во текот на изминатото деноноќие извршени се 80 контроли во објекти при што не се евидентирани објекти кои не ги почитувале одлуките на владата, извести министерот на внатрешни работи Наќе Чулев преку социјалните мрежи.

На територијата на целата држава на вкупно 366 лице им се издадени решенија за изолација, а 9 лица потпишале изјави за самоизолација. Извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација при што е евидентирано 1 лице кое не ги почитувало овие мерки.

„Полициските службеници се во првите редови во справување со пандемијата со COVID-19 и тие во континуитет преземаат мерки за контрола на почитување на одлуките на владата“, напиша Чулев на Facebook и додаде дека уште еднаш апелира до сите граѓани да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот и „сите заеднички да придонесеме што побрзо животот да биде вратен во нормала“.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Хроника

Двајца битолчани обвинети за дистрибуција на детска порнографија

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Самозапалување е причината за опожарената SEAT Altea во Ново Лисиче

Read more

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе