Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на Граничниот премин Деве Баир заработи кривична пријава бидејќи во повеќе наврати потпишал 67 наредби за работа подолга од полното работно време на 30 полициски службеници, со што го оштетил Буџетот за 112.810 денари.

Кривична пријава е поднесена против С.В.(44), командир на ПС за ГП и ГН Деве Баир поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

Во текот на 2014, 2015 и март 2016 година пријавениот, спротивно на одредбите од Упатството за начинот на евидентирање на реализирани часови на прекувремена работа, издал и потпишал 67 наредби за работа подолга од полното работно време на 30 полициски службеници од ПС за ГК и ГН Деве Баир, со што го оштетил Буџетот на Министерството за внатрешни работи за износ од 112.810 денари. 

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Хроника

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

Read more

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

Читај повеќе

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Читај повеќе

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Читај повеќе

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Читај повеќе

Нови 143 случаи, 9 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

Читај повеќе

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Читај повеќе

МНТ ги рефундира билетите за откажаните претстави поради пандемијата

Читај повеќе