Politico: Падот на Путин ќе биде хаотичен и насилен

Бунтот на Евгениј Пригожин ги разоткри пукнатините во Русија, а како што рече лидерот на опозицијата Михаил Ходорковски, сега светот и земјата ќе знаат дека е можно да се побуни против рускиот претседател Владимир Путин.

Без никаков отпор, Пригожин и неговите платеници ги окупираа Ростов и Воронеж и тргнаа кон Москва, а потоа сè одеднаш запре со ненадеен договор. Посебно е интересно што за сите овие настани за време на викендот беа потребни само 8.000 борци, пишува Politico.

Пригожин е опортунист, но обидот за бунт покажа одредени знаци на подготовка, што значи дека деловите на државата одговорни за надзор не забележале што се подготвува. Она што уште повеќе треба да го загрижи Путин е очигледниот заклучок дека многу негови шпиони и највисоки функционери знаеле, но не го информирале. Американските разузнавачи тврдат дека однапред знаеле дека нешто се случува, па затоа е тешко да се поверува дека руската разузнавачка служба ГРУ, која има блиски врски со Вагнер, не забележала ништо.

Недостигот на превентивна акција сугерира дека некои клучни играчи решиле само да гледаат и да видат дали деновите на претседателот се избројани. Но, без поддршката на руската војска и клучните играчи како чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, бунтот на Пригожин беше осуден на пропаст, а белорускиот автократ Александар Лукашенко ја спаси ситуацијата.

Очигледниот губитник е Путин

Можеби пучот не успеа, но очигледниот губитник е Путин. Неговото однесување беше во спротивност со довербата што ја покажа Борис Елцин за време на пучот во 1991 година за соборување на Михаил Горбачов. Токму овој државен удар дава увид во тоа каков развој може да ѝ се случи на Русија сега.

Горбачов беше смртно ранет, што доведе до пад и на Комунистичката партија и на СССР. Свртувањето на Пригожин против човекот што го создаде остави впечаток дека нелојалноста е во воздухот. За време на викендот системот запре, а дел од граѓаните на Ростов се чинеше дека ги поддржуваат бунтовниците.

Клучните сојузници и пропагандисти на Путин се сомневаа како платениците толку се приближиле до Москва. „Ако тенковските колони напредуваат, зошто не се запрени?“, праша ТВ-водителот Владимир Соловјов.

„Русија избегна катастрофа. Беше можно да се запре крвопролевањето, иако Русија беше на работ на граѓанска војна“, објави Tsargrad, националистички православен медиум, додавајќи дека некои луѓе можеби ќе треба да заминат.

Веројатно ова ќе биде проследено со лов на вештерки и повеќе внатрешни борби. Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека „сè уште не сме го виделе последниот чин“.

Истото го мисли и Ходорковски. „Обидот за воен удар беше еден од најсериозните политички настани што се случија во Русија во последните 20 години.“

Обединување на опозицијата

Но, тој посочува дека демократската опозиција не ја искористила ситуацијата. „Демократското движење треба да научи лекција: промената на режимот нема да дојде на гласачките места.“

Поздравувајќи ја побуната што го сигнализираше крајот на владеењето на Путин, Ходорковски и другите фигури на демократската опозиција се собраа околу Рускиот акционен комитет - кој тој го основаше заедно со поранешниот светски шампион во шах Гари Каспаров - и ги повикуваат западните влади да ги признаат „опозициските институции“. како легитимни претставници на руското општество со придружни можности“ бидејќи „ќе ѝ помогне на опозицијата да се натпреварува со милитаризираните национални патриоти“.

Сепак, Politico пишува дека не е јасно како опозицијата може да биде ништо друго освен набљудувач. Како што беше во револуцијата од март 1917 година, кога Владимир Ленин беше шокиран кога дозна за падот на Романови, така е и сега - опозицијата е фрагментирана и поделена.

Рускиот акционен комитет беше во судир со Илја Пономарев, поранешен руски пратеник кој стана дисидент кој сега живее во Киев, а напорите да се координира со најпознатиот руски опозициски лидер, затворениот Алексеј Навални, се покажаа неостварливи.

Кога ќе се случи конечниот колапс, најверојатно ќе биде хаотичен и насилен. Најмоќните безбедносни сили во државата, или „посилните“ безбедносни функционери, веројатно нема лесно и без борба да се откажат од својата моќ, привилегии и богатство, а најдоброто сценарио е веројатно тие да се спогодат меѓу себе зад сцената, веројатно со премиерот Михаил Мишустин.

Борба за наследството на Путин

Но, колку време ќе помине пред фракциите да почнат да се борат меѓу себе? И дали проблематичните региони и оштетените малцинства ќе го искористат моментот за да се заложат за независност?

Според еден дисидент, ФСБ со месеци разговара со опозициските групи во егзил, што поттикна некои надежи дека силиковите и руските опозициски групи можат да постигнат некаков договор за поуреден крај на путинизмот - со обете групи обединети во страв дека ултранационалистите ќе ја преземат контролата и ќе водат војна уште пожестоко и непромислено во Украина.

Павел Лузин, визитинг научник на Флечеровата школа за право и дипломатија на Универзитетот Тафтс, вели дека Пригожин и Вагнеровци иницирале политички промени и дека сега започнува долготрајната борба за наследството на Путин, т.е. повоена/постпутинова Русија.

Некои стравуваат дека Путин сега ќе стане уште порепресивен како резултат на тоа. Пономарев рече дека опозицијата е премногу претпазлива и дека единствениот начин за промена е да ги поддржи групите како Легијата на слободна Русија, која веќе некое време извршува напади во регионот на Белгород. „Вагнеровците покажаа дека во Русија сè е можно. Поздрав до сите опозиционери кои се уште не го сфатиле ова.“

Што треба да направи Западот додека одлучува за иднината на Русија? Неговата катастрофална воена интервенција за време на Руската граѓанска војна по преземањето на болшевиците нуди предупредувачка приказна, како и поновата историја на западните интервенции на Блискиот Исток - од Сирија до Ирак.

Слично како руската опозиција, западните сили веројатно ќе бидат сведени на случајни минувачи во уште еден потенцијално голем пресврт во Русија со огромни глобални последици.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе