Филм & ТВ

Политиката ги засени кинеските Оскари

19. ноември 2018 - 19:17 | А.С.

Политички контроверзи го одбележаа доделувањето на наградите Златен коњ кои се сметаат за пандан на Оскарите во Кина.

На 55-тото доделување на наградите што се одржа во главниот град на Тајван, Тајпеј, режисерката на документарецот што ја освои главната награда во нејзиниот говор рече дека се надева дека наскоро ќе биде признаена независноста на Тајван.

Коментарот на режисерката Фу Је наиде на остри реакции од актерските ѕвезди од континентална Кина, а свое мислење даде и претседателот на Тајван.

Статусот на Тајван е чувствителна тема. Островот има свое државно уредување од 1949 година, но Кина го смета за отцепена провинција што еден ден ќе се обедини со останатата територија.

Фу, чиј документрец „Our Youth in Taiwan“ е за движењето Сончоглед во 2014 година, рече: „Се надевам дека нашата земја еден ден ќе биде признаена и третирана како навистина независен ентитет. Тоа е мојата најголема желба како Тајванка“.

Ту Мен, претходен добитник на наградата за најдобар актер, дополнително ја вжешти ситуацијата кога рече дека е почестен што доделува награда во „Кина, Тајван“, фраза на која се противат многу Тајванци.

Следниот ден се огласи тајванскиот претседател Цаи Инг-вен кој рече дека Тајван никогаш не ја прифатил фразата „Кина, Тајван“ и никогаш нема, бидејќи „Тајван е Тајван“.

Коментирај