КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Полјаците го урнаа македонскиот сон

Репрезентацијата на Македонија не успеа да дојде до позитивен резултат во Варваша и на две кола пред крајот ги загуби шансите за пласман на ЕУРО 2020 преку квалификациите.

Видно ослабена откако поради повреда отпадна и Аријан Адеми, македонската репрезентација натпреварот со Полска го загуби токму на средината каде фалеше Адеми, но и Енис Барди кој воопшто и не беше во комбинација за октомвриските натпревари.

Без идеја како да се пренесе топката од одбраната во нападот, избраниците на селекторот Ангеловски 74 минути оддолеваа на полската репрезентација. Кобна беше таа 74-та минута кога штотуку влезениот Пжемислав Франковски при првиот допир со топката го совлада Димитриевски.

Само шест минути подоцна уште еден резервист ја потврди победата. Аркадиуш Милик упати одличен удар оставајќи го немоќен македонскиот голман.

По оваа победа Полска обезбеди пласман на ЕУРО, додека Македонија математички е во игра, но реално не е.

Покрај поразот во Варшава, не ни оди во прилог ниту пак резултатот од Љубљана каде Словенија загуби од Австрија со 0:1. Сега Австрија има 5 бода повеќе од нас, па макар и да ги победиме на гости наредниот месец потоа треба да се случи чудо бидејќи Австрија мора да загуби од Латвија за ние со победа и над Израел да бидеме втори. Чуда се случуваат, но реално Латвија е премногу слаба за да се надеваме на неа.

Македонија останува да ја чека шансата за пласман на ЕУРО во мартовските баражи каде има обезбедено место благодарение на настапите во Лигата на нации.

Табела:
1. Полска 19
2. Австрија 16
3. Македонија 11
4. Словенија 11
5. Израел 8
6. Латвија 0

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе