Полнач од 240 вати е идниот универзален полнач за лаптопи?

USB тип-C од 240 вати може да значи дека наскоро секој полнач за лаптоп ќе биде универзален.

Ако Комисијата на Европската Унија има право да бара од производителите на мобилни телефони и мобилни уреди да имаат ист (универзален) полнач, тогаш зошто би било поинаку со лаптопите?

Ако USB тип-C навистина може да испорача 240 вати преку своите жици, тоа може да значи не само дека гејмингот и сите други лаптопи наскоро ќе можат да се напојуваат со ист полнач, туку и обемните и тешките полначи на помоќните компјутери на крај ќе станат минато (секој што има гејмерски компјутер знае дека и онака тешкиот лаптоп е уште потежок со полначот).

Гореспоменатите 240 W се повеќе од доволни за да се испорача доволно моќност дури и кај најсложените гејмерски ѕверови, а новите спецификации USB тип-C 2.1 споменуваат нешто слично.

Досега преку овој тип на поврзување добивавме 20 V на 5А, што значи дека максимумот беше околу 100 вати, а сега треба да добиеме значително подобрување - 48 волти на 5 ампери.

Тоа го зголемува протокот на енергија преку кабелот на околу 240 вати, што значи дека овој речиси универзален кабел може да го напојува секој лаптоп, вклучувајќи ги и најмоќните модели дури и кога се под максимално оптоварување.

Се разбира, зборуваме за опционална надградба на USB тип-C кабел и никој во моментов не ги обврзува производителите да го користат новиот тип на кабел со проширен опсег на енергија (EPR) наместо стандардниот опсег на моќност (SPR), кој денес насекаде се користи. Според досегашното искуство, ќе помине извесно време пред кабелот од типот EPR да го замени SPR, дури и кога EPR ќе биде широко прифатен, бидејќи на сите лаптопи не им треба толку многу енергија. Меѓутоа, во догледна иднина, сигурно е дека EPR ќе биде стандард, дури и ако Европската комисија не одлучи да оди по патот на одлуката за мобилни уреди.

Она што е погодно во целата оваа приказна е тоа што ако лаптопите навистина се префрлат на полначи преку еден од USB тип-C каблите, во повеќето случаи би се решил и проблемот на полначите за мобилни, бидејќи скоро сите модерни телефони со Android користат таков тип на полнач. Исто така, таквите полначи обично се брзи полначи, кои би можеле брзо да наполнат телефон, и не би имало потреба да купувате два полнача. Ова автоматски ја намалува тежината на торбата што би ја носеле, го олеснува полнењето на два уреда и го намалува количеството на електронски отпад.

Производителите кои вообичаено произведуваат телефони, а потоа започнаа со производство на компјутери, веќе ги има многу - HONOR, Huawei, Xiaomi, Realme... веќе го користат овој принцип и функционира многу добро, во што се уверивме и во пракса.

И сите се задоволни, освен Apple, се разбира...

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе