Рецепти

Полнети печени компири

17. мај 2018 - 20:37 | М.Д.

Постојат повеќе рецепти за полнети компири, но овој е посебен.

Состојки:

400 грама компири

100 грама чадена сланина

1 главица кромид

100 грама кајмак

Сушен зачин и масло за јадење

Подготовка:

Компирите во тавка ставете ги во рерна да се печат 30 минути на 200 степени. На масло испржете ги кромидот и сланината ситно исецкани.

Печените компири откако ќе се изладат исечете ги на половина и средината од компирот издлабете ја. Издлабениот дел од компирот ставете го во сад, додадете ги кајмакот и испржената сланина, па зачинете и се добро измешајте.

Со вака подготвениот фил наполнете ги половинките компири, а потоа вратете ги повторно во рерна уште 10 минути. Врз топлиот компир ставете од преостанатиот кајмак и послужете.

Коментирај