Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Патрик Махомс потпиша нов договор со НФЛ екипата Канзас Сити Чифс и стана најплатениот спортис во историјата.

Квотербекот беше прогласен за МВП на Супербоулот откако им ја донесе на Чифс првата титула по 50 години.

Токму затоа 24-годишниот Махомс е награден со нов десетгодишен договор вреден неверојатни 503 милиони долари.

Досега, најскап договор во спортската историја имаше потпишано бејзбол играчот Мајк Траут кој за Лос Анџелес Ејнџелс потпиша за 426,5 милиони долари за 12 години верност.

Досега најскапо платен квотербек во НФЛ беше Расел Вилсон од Сиетл Сихокс, кој потпиша четиригодишен договор за 140 милиони долари во април, 2019 година.

Forbes го рангира тенисерскиот ас Роџер Федерер за најскапо платен спортист во светот, со годишна заработка од 106,3 милиони долари во кои се вброени наградите и хонорарите од реклами.

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо е на второ место со годишна заработка од 105 милиони долари од плата и комерцијални хонорари. Тој во 2018 година потпиша четиригодишен договор со Јувентус за годишна плата од 30 милиони евра.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе