Половина од жените по трауматско породување одложуваат пак да родат дете

Повеќе од половина од жените кои претрпеле траума за време на породувањето го одложиле раѓањето на уште деца.

Истражувањето спроведено меѓу 1.000 мајки на порталот Mumsnet покажа дека 79 отсто од испитаничкте доживеале траума за време на породувањето. Тоа се случило како резултат на непланиран царски рез и итно или тешко, продолжено и болно породување.

Скоро две третини од мајките кои доживеале траума при раѓање изјавиле дека чувствуваат „недостаток на сочувство“ од здравствените работници за време на породувањето, додека 44 проценти рекле дека медицинскиот персонал дал изјави кои имплицирале дека тие се „виновни“ за нивното искуство. Приближно 53 отсто од нив велат дека негативното искуство ги обесхрабрило да имаат повеќе деца.

Дури две третини од мајките не веруваат дека здравствените работници направиле сè што можеле за да спречат трауми за време на породувањето.

„Резултатите од ова истражување се вознемирувачки. Тие зборуваат за моето искуство и за страшните искуства на многу други жени. Јасно е дека е потребно повеќе сочувство, образование и подобра грижа за мајките кои претрпеле траума доколку сакаме да ги подобриме физичките и менталното здравје на овие жени“, изјави политичарката Тео Кларк, која и самата зборуваше за сопственото трауматично породување.

Џастин Робертс од Mumsnet ги коментираше резултатите од студијата: „Жените споделуваат ужасни искуства со нас секој ден, овие резултати нагласуваат колку сериозен проблем е ова“.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе