Половните автомобили се поскапи од кога било

Без разлика дали се работи за авто-плац или на интернет, во Германија обично има голем избор на користени автомобили.

Од вкупниот број продадени автомобили во Германија, повеќето се половни, но во меѓувреме во понудата има премалку автомобили.

„Во моментов имаме помалку користени автомобили од клиенти. Половните автомобили станаа ретка стока“, рече Томас Пекрун, потпретседател на Централната асоцијација на германската автомобилска трговија (ZDK).

Купувачите треба да платат повеќе за достапните половни автомобили.

Според Пекрун, цените пораснале од 5 до 10 проценти. Во некои ситуации половните автомобили чинат повеќе од новите, бидејќи во моментов многу се чека за испорака на нови.

Мартин Вајс работи за DAT, организација основана во 1931 година која неутрално и објективно ја проценува вистинската вредност на автомобилите.

Според него, чудно е тоа што во моментов се случува во автомобилската индустрија.

„Пазарот полуде“, рече тој, додавајќи дека половните автомобили се и за 15 отсто поскапи од било кога.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Авто новости

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Read more

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Read more

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Read more

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Read more
 

Автомобили

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Читај повеќе

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Читај повеќе

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе