Полска ќе ја произведува вакцината на Novavax против COVID-19

Полската биотехнолошка компанија Mabion потпиша прелиминарен договор за производство на вакцината на Novavax против COVID-19 со финансиска поддршка од државниот фонд, како дел од владините напори за забрзување на вакцинацијата на населението.

Mabion денеска објави дека потпишал рамковен договор со американскиот Novavax за трансфер на технологија за вакцината против коронавирусот.

Државниот фонд ПЕР ќе обезбеди 11 милиони долари во облик на заеми и удели за компанијата да може двојно да ги зголеми производствените капацитети во централниот дел на Полска.

– Најголем предизвик кога станува збор за достапноста на вакцините се производствените капацитети. Со тоа сите производители на вакцини имаат проблеми и тоа е причина за доцнењето. Инвестицијата е директен одговор на тие проблеми, изјави директорот на ПЕР, Павел Борис.

Полска има околу 38 милиони жители и досега се вакцинирани над три милиони, главно со вакцините произведени од Pfizer, Moderna и AstraZeneca.

Земјата обезбеди и 8 милиони дози од вакцината на Novavax преку Европската Унија. Сè уште чека одобрување од европските регулатори.

Борис нагласи дека ПЕР веројатно ќе обезбеди дополнителна финансиска поддршка за Mabion доколку е потребно и ќе инвестира во слични компании.

– Ова е еден од најинтересните проекти и една од најголемите можности за Полска навистина да почне со производство на вакцини против COVID-19, додаде Борис.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Свет

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Read more

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Read more

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more
 

Вести

Утре сончево, од вторник врнежи и намалување на температурите

Читај повеќе
  • filter

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Читај повеќе

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Читај повеќе

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку С. Македонија

Читај повеќе

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Читај повеќе

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Читај повеќе

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Читај повеќе

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Читај повеќе

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Читај повеќе