Полска сака на украинските бегалци да им се наплаќа храна и сместување

Полската влада денеска соопшти дека планира да почне да наплаќа храна и сместување за украинските бегалци откако ќе поминат четири месеци во државно сместување.

По почетокот на руската инвазија во февруари, повеќе од милион украински бегалци најдоа привремен дом во Полска, најблискиот сосед на Украина на запад.

Досега, украинските бегалци се потпираа на љубезноста на странците кои ги отворија вратите на нивните домови и помошта од владата. Сепак, по првичното високо ниво на јавна поддршка за бегалците, ресурсите полека пресушуваат и за бегалците станува сè потешко да најдат станови и да добијат поддршка. Самите Полјаци се соочуваат со зголемување на трошоците за живот, пишува Reuters.

„Граѓаните на Украина кои престојуваат во Полска во центрите за колективно сместување ќе учествуваат во трошоците за сместување и оброци“, се вели во владиното соопштение. Украинците кои престојуваат во такво сместување, како што се хотелски соби или училишни домови финансирани од државата, повеќе од 120 дена ќе мора да покриваат 50% од трошоците до 40 злоти (8,84 американски долари) дневно.

По 180 дена во такво сместување, тие ќе треба да платат 75% од цената до 60 злоти (13,26 УСД). Одлуката нема да се однесува на лицата неспособни за работа поради нивната возраст или инвалидитет, ниту пак за бремени жени. Владата планира новите правила да стапат на сила на 1 март 2023 година, но законот прво треба да биде усвоен од полскиот парламент.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more

Европа со нови санкции за Русија на годишнината од војната во Украина

Read more
 

Вести

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе

Од полноќ поевтинува дизелот

Читај повеќе