Полска треба да плаќа 500.000 евра дневно за одбивање да затвори рудник

Полска ќе мора да плати дневна казна од 500.000 евра на Европската комисија за прекршување на претходна судска одлука за прекин на работа на рудникот за лигнит во Туров. Ова го соопшти Судот на правдата на Европската унија.

Полска, која е зависна од јаглен, е во конфликт со Чешка и вели дека спорниот рудник ги оштетува заедниците преку границата.

„Полска доби наредба да и плаќа на Европската комисија дневна казна од 500.000 евра за неуспехот да ги прекине активностите за ископ на лигнит во рудникот Туров“, одлучи Европскиот суд на правдата.

„Таквата мерка изгледа неопходна за да се зголеми ефикасноста на привремените мерки преземени по наредба од 21 мај 2021 година “, одлучија судиите. Прага поднесе жалба до Европската комисија, која минатата година почна постапка против Полска, инсистирајќи на тоа дека Варшава го прекршила правото на ЕУ.

Чешка, исто така, поднесе тужба до Луксембуршкиот суд на Европската унија, највисок во Европа, и доби поддршка од судии за привремена забрана за Полска да ги суспендира активностите на Туров до конечната одлука.

Таа, исто така, побара дневна казна од пет милиони евра за Полска. Судот денеска се согласи со барањето на Чешка, но определи многу помал износ.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Свет

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Read more

НАТО ѝ одговори на Русија

Read more

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Read more

Шпанскиот премиер вети дека ќе ја забрани проституцијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе