Полска воведува задолжителна вакцинација

Полска до 1 март ќе воведе задолжителна вакцинација за наставници, медицински работници, полицајци, војска, пожарникари.

Министерот за здравје Адам Њељски рече дека по 1 март вакцинацијата ќе биде задолжителна во споменатите сектори, пренесе агенцијата АP.

Тој укажа дека поради постојаното зголемување на бројот на нови инфекции на дневно ниво ќе биде воведена задолжителна вакцинација за овие три групи, наведува американската агенција.

Од 15 декември ќе биде ограничен бројот на гости во хотелите, рестораните, црквите и театрите на 30% од вкупниот капацитет, додека ноќните клубови и дискотеките ќе бидат затворени.

Полска, со 38 милиони жители, има околу 20.000 случаи со COVID-19 секој ден, а од почетокот на пандемијата починаа повеќе од 86 илјади пациенти.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Свет

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Read more

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Еколошка катастрофа во Перу: По ерупцијата во Тонга сe излеa нафта

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе