Помал и поевтин: Nintendo го претстави Switch Lite

Новиот Switch е веќе на патот до вашите раце, помал, попрактичен и поевтин од било кога. Денеска Nintendo ја претстави алтернативната верзија на ултрамодерниот „гембој“, наречен Switch Lite.

Дизајниран специјално за употреба додека е во вашите раце, новиот Switch Lite нема да може да се поврзе со телевизор и копчињата се вградени на самиот уред, но затоа тој чини 199 долари – цели 100 долари помалку од регуларниот Switch.

Со новиот Switch Lite доаѓаат неколку значителни подобрувања. Како прво, тој е полесен, што е очекувано со оглед на тоа дека е нешто помал од регуларниот уред. Копчињата се поставени идентично и функционираат исто како кај неговиот поголем претходник, но контролата на играчот овојпат е далеку поголема бидејќи тие се вградени на самиот уред.

Од Nintendo велат дека Switch Lite доаѓа со зголемено траење на батеријата, благодарение на енергетско ефикасните чипови вградени во него, но и поради дополнителните батерии вградени во пределот кај копчињата.

Новиот уред доаѓа во три регуларни бои: жолта, сива и тиркизна, но и една специјална боја – светло сива, наречена Pokémon Sword, а сите комбинации имаат пријатна мат текстура која овозможува поголема контрола за играчот. Екранот е нешто помал од оној на Switch, но квалитетот е и понатаму одличен, емитувајќи слика во 720p. За разлика од неговиот претходник, чиј екран беше со големина од 6,2 инчи, Switch Lite доаѓа со 5,5-инчен екран кој исто така поседува touchscreen технологија.

Switch Lite ќе дебитира на пазарот на 20 септември оваа година, на истиот ден како и видеоиграта „Link’s Awakening“. Посебната верзија наречена Pokémon ќе се појави на 8 ноември и ќе чини исто така 199 долари.

реклама

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Read more

Гејминг

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Read more

Топ 6 ретро видеоигри за Android

Read more

Новиот гејмерски смартфон на Xiaomi доаѓа наскоро

Read more

Десет нови видеоигри со зомби во 2020

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе