Помалку познати рани знаци на бременост

Најјасен знак за бременост е изостанувањето на менструалниот циклус, но и тоа не мора секогаш да значи дека сте бремена.

Покрај тоа, едни од најчестите рани знаци на бременост се утринската мачнина, чувство на умор, промени на градите како чувствителност на допир, болки во грбот и раздразливо расположение.

Сепак, постојат и други помалку познати рани знаци на бременост:

Плитко дишење, односно краток здив  - на бебето му е потребен кислород, па го зема од вашето тело, што може да предизвика кратко, плитко и испрекинато дишење.

Често мокрење – ако одеднаш имате почеста потреба за мокрење, тоа може да е знак за бременост бидејќи за време на бременоста телото произведува повеќе течности.

Грчеви – Слични на менструалните грчеви, само што разликата е што кога сте бремени, матката се шири и се подготвува за бебето.

Зголемена базална температура – Базалната температура во телото на жената расте по овулацијата и останува покачена уште околу две недели. Ако и после тој период базалната температура не се намалува, направете тест за бременост.

Точкасто крварење – Многу благо крварење што буквално остава само точки крв на долната облека може да укажува на тоа дека оплодената јајце-клетка се всадува во матката. Ова не е менструално крварење.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Здравје

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Read more

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Read more

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе